Aktualny Numer
Dobry Znak 18(146) /2014

W uścisku Wielkiego Brata

Stosunki polsko-rosyjskie od zawsze budzą emocje. Nic dziwnego, że opublikowana niedawno przez Instytut Pamięci Narodowej książka „Armia Czerwona/Radziecka w Polsce w latach 1944 -1993. Studia i szkice” wzbudziła żywe zainteresowanie historyków, dziennikarzy i miłośników historii.

Dwie bajki

Piękny książę odziany w srebrną zbroję wyruszył na wojnę na pięknym rumaku. Rumak był biały o sierści lśniącej jak szron na łące o wschodzie słońca. Kopytami krzesał iskry, a oczy jak gwiazdy na niebie dodawały mu życia. Książę pochodził ze szlachetnego rodu. Był wysoki, o smukłej wyprostowanej i silnej sylwetce. Bujne włosy nie dawały się okiełznać stalowym hełmem, a oczy wydawały się widzieć więcej i dalej niż ktokolwiek inny. Ruchy miał zwinne jak kot, a silny był jak tur. Książę był mężny w walce i sprawiedliwy w życiu.
Piotr Brzeziński Mariusz Gazda


Największa tajemnica Witkacego

Osiemnastego września 1939 roku nieopodal miejscowości Wielkie Jeziora na Polesiu, w lesie otaczającym dwór i folwark o tej samej nazwie popełnił samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz, dramaturg, malarz, filozof. Jeden z najbardziej wybitnych i oryginalnych ludzi, jacy urodzili się i pracowali w Polsce. Tak datują tę śmierć oficjalne biografie i dokumenty. Istnieje jednak jeszcze inna wersja wydarzeń. Zaczniemy ją opowiadać od końca.
Gabriel Maciejewski