Aktualny Numer
Dobry Znak 21(148) /2014

Kiedy będzie Muzeum Piłsudskiego?

Przy okazji Narodowego Święta Niepodległości znów powraca temat nowego Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Obiecane przez państwowe władze w 2008 r . ciągle zyskuje „nowe daty” zakończenia inwestycji. Pomiędzy pytaniami o sensowność tak dużego przedsięwzięcia kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy a brakiem środków na sfinansowanie Muzeum pobrzmiewają słowa Marszałka „Umiłowanym stanem Polaków jest niezdecydowanie”.

O jaką niepodległość?

Zmiany to proces, poprzez który przyszłość wchodzi w nasze życie. Zmiana może być nagła, wymagająca przebojowości, żeby stawić jej czoła, ale może rozciągać się na lata. Przyszłość czasem wkracza do przeszłości w bardzo szerokich horyzontach czasowych. Nazywamy te zmiany historycznymi.
Milena Bochenek Agnieszka Żądło-Jadczak


Śmierć jest przyjaciółką

Jest w niej coś, co nie tyle przyciąga, ale wręcz przykleja. Mówią o niej: „uwodzicielka”, choć tylko na podstawie ekranowych kreacji, bo przecież o swoim życiu prywatnym sama mówi niewiele, o ile w ogóle o nim mówi. Niby wszyscy ją znają, ale tak naprawdę niewiele się o niej wie. Tę rolę tajemniczej Grażyny Szapołowskiej gra od lat i robi to naprawdę świetnie. Z aktorką rozmawia Filip Cuprych z portalu Polarity International.

Przyjaciel esesmana Landaua

Drohobycz, 19 listopada 1941 roku. Od rana trwa obława na Żydów. W Niemców jakby piekło wstąpiło. Biegali za ludźmi, zapędzając ich do klatek schodowych, na podwórka i tam zabijali.

Landau siedzi w domu, jest trochę wczorajszy, pił z kolegami do późna. Przyszedł do niego Żyd Schwarz, który miał kończyć robotę. Landau zdziwił się, że jest tylko jeden, drapie się w głowę - o coś miał go zapytać - aha, już wie - Wo ist der Bruno? Tak właśnie zapytał esesman Landau o polskiego pisarza Brunona Schulza - gdzie jest Bruno? Ach ten Bruno, znów się gdzieś zapodział!
Filip Cuprych Gabriel Maciejewski