Aktualny Numer
Dobry Znak 20(148) /2014

0,5 mln głodnych dzieci w Polsce

Kiedy myślimy o problemie głodu, zwłaszcza w odniesieniu do najmłodszych, wydaje nam się, że ten problem dotyczy przede wszystkim najuboższych terenów Afryki. Mamy w pamięci zdjęcia wychudzonych afrykańskich dzieci z nienaturalnie dużymi brzuszkami, akcje i misje organizacji pozarządowych, także chrześcijańskich, które mają na celu przynajmniej częściową pomoc osobom dotkniętym głodem. Jest to jednak problem o wiele szerszy, z którym zmagają się także mieszkańcy krajów rozwiniętych.

Bliższa koszula ciału

Przysłowia, czyli mądrości narodów powstawały i weryfikowały się przez wieki, przez co są właśnie prawdziwymi mądrościami. To życie je zweryfikowało. Do takich mądrości można również zaliczyć sentencje łacińskie, które są tym samym co przysłowia, tyle że podniesione na wyższy poziom szlachetności. Nigdy nie należy zapominać tych mądrości, ale też trzeba je prawidłowo rozumieć.
Agata Bochenek Mariusz Gazda


Czerwone nogi, czerwone dzioby

- Za co siedzisz? - pytał go funkcjonariusz więzienia na Rakowieckiej, Ryszard Mońko. Pracowali kiedyś razem na sąsiedniej maszynie w Ursusie. Odpowiedział mu, że nie wie. - Zawołam cię później i ci wytłumaczę - okazało się, że ten przedwojenny PPR-owiec był teraz komunistą i zastępcą kierownika więzienia. Wsadził Wacława do celi, która przewidywała 25 miejsc. Teraz „mieściła” 120 osób. Sam liczył nocą. Oczywiście Mońko nigdy nic mu nie wytłumaczył. 
Agnieszka Żądło-Jadczak