Aktualny Numer
Dobry Znak 13(141) /2014

100 lat od wybuchu wojny, która zmieniła świat

„Wrócicie do domu, nim opadną liście” - zapewnił swoich cesarz Wilhelm II. Jesień minęła, a kolejne święta Bożego Narodzenia żołnierze obu stron spędzili w okopach. Rozpoczęta 100 lat temu Wielka Wojna, jak zwą ją do dzisiaj Francuzi, przerodziła się w wyniszczający konflikt, który zapoczątkował diametralną zmianę układu sił na świecie.

Smoki i inne strachy

Smoka nikt nie widział, ale każdy wie jak smok wygląda. Każde dziecko potrafi go opisać i narysować. Każdy ma swój obraz smoka. To samo dotyczy wielu innych zdefiniowanych, choć niewidzianych zjawisk. Ufoludki są zielone. Czarownice latają na miotłach, a Piłsudski uciekł w czasie Bitwy Warszawskiej… Podobno strach ma wielkie oczy, chociaż nie jest widzialny. Każdy ma swój własny strach. Każdy boi się czegoś innego, a jeśli nawet tego samego, to i tak jest to inne. Strach jest zawsze gdzieś dalej. Albo za lasem, albo w mroku. Albo za rogiem. Strach jest jutro lub za moment. Ale nie teraz…
Agnieszka Skórska-Jarmusz Mariusz Gazda


Finis Poloniae

Agonia Drugiej Rzeczpospolitej rozpoczęła się o 4:45 dnia 1 września 1939 r., choć niektórzy twierdzą, że troszkę wcześniej. Początek agonii Rzeczpospolitej Obojga Narodów wyznacza ta sama godzina - 4.45. Tylko data jest inna - 10 października 1794. 
Gabriel Maciejewski