Aktualny Numer
Dobry Znak 19(147) /2014

Student na wagę złota

Wraz z początkiem nowego roku akademickiego powraca dyskusja dotycząca pustoszejących uczelni. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego od ponad pięciu lat w Polsce stale zmniejsza się liczba nowych studentów - w minionym roku było ich ok. 1,67 mln.

Precz z raju

Na początku stworzył Pan Bóg niebo i ziemię. Potem Pan Bóg stworzył wszystko, co było potrzebne i urządził tak, żeby było dobrze. I widział Pan Bóg, że wszystko, co stworzył jest dobre i potrzebne. Na końcu stworzył Pan Bóg człowieka i umieścił go w Edenie. I dał pan Bóg człowiekowi we władanie wszystko, co w Edenie było, ale zabronił mu spożywać owoce z drzewa po- znania dobrego i złego. I mógł człowiek żyć szczęśliwie, ale zakaz Boga złamał. I zaczęło się. Przyszła na człowieka śmierć i choroby. Przyszło na człowieka cierpienie.
Hanna Król Mariusz Gazda


Bóg i ojciec

Postać ojca rozumiana jako archetyp ma w Polsce pozycję słabą, a nawet bardzo słabą. Cóż bowiem może ten polski ojciec wobec nieprzeliczonych rzesz bohaterskich matek? Nic. Bohaterski ojciec może co najwyżej zginąć na barykadzie lub rozpłynąć się w jakiejś mgławicy, pozostawiając po sobie kilka listów, mundur w szafie i starą czapkę na wieszaku.
Gabriel Maciejewski