Aktualny Numer
Dobry Znak 15(143) /2014

Sierpniowa licytacja

Tak się w polskiej historii złożyło, że na sierpień przypada wiele ważnych rocznic. Najważniejsze to 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i obchody Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”.

Nie wiedzieć czemu akurat spośród tych dwóch wydarzeń to najtragiczniejsze - Powstanie Warszawskie z 200 tys. ofiar (mimo że wcale nie uważam tego zrywu za niepotrzebnie podjęty) - zostało wybrane na najlepszy materiał do popkulturowej obróbki i stworzenia z niego święta dla mas, które na naszych oczach - jak słusznie przyznaje dziennikarz „GW” Błażej Popławski - z tragedii stało się farsą.

To już wojna?

W Stanach Zjednoczonych właściciel restauracji o nazwie Mary’s Gourmet postanowił dawać gościom zniżkę za modlitwę przed zjedzeniem posiłku. Nazywał to prywatnym podarunkiem. I tak robił do momentu, gdy ktoś opublikował w Internecie taki właśnie rachunek ze zniżką za modlitwę.
Hanna Król Mariusz Gazda


Enigma - prawdy i kłamstwa

Po kilkudziesięciu latach Brytyjczycy w końcu przyznali, że złamanie Enigmy to zasługa Polaków. Zdaniem historyków dzięki temu, że alianci znali informacje przesyłane przez Enigmę, II wojna światowa trwała krócej o ok. 2-3 lata.

Kiedy dziś przeciętny człowiek myśli o dekryptażu zaszyfrowanych depesz, musi skojarzyć ów dekryptaż z metodami matematycznymi. Nie zawsze jednak tak było.
Gabriel Maciejewski